: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Geleceği Yetiştirenler Kulübü Etkinlikleri

Geleceği Yetiştirenler Kulübü’ne Hoşgeldiniz,

Okul, aile ve çocuk ilişkisinin en sağlıklı şekilde kurulmasını sağlayan kulübümüz, eğlenceli ve eğitici etkinliklerle zengin içerikli bir kulüp deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.Tüm etkinliklerimize davetlisiniz.

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı  Geleceği Yetiştirenler Kulübü  (GYK)  Seminerleri 

Yaratıcı Etkinlik Tasarımı

 

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı  Geleceği Yetiştirenler Kulübü  (GYK)  Seminerleri 

Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Okan Eğitim Kurumları olarak Geleceği Yetiştirenler Kulübü etkinlikleri kapsamında okul, aile ve çocuk ilişkisinin en sağlıklı şekilde kurulmasını sağlamak amacıyla seminer çalışmalarımız devam ediyor.

2016-17 Eğitim öğretim yılının Geleceği yetiştirenler kulübü  (GYK) seminerleri kapsamında “Mutlu ve başarılı çocuk nasıl yetiştirilir’ konusuyla Dr. Özgür Bolat konuğumuz oldu. Velilerimiz, öğretmenlerimiz, Anadolu yakasındaki okulların yönetici, öğretmen ve velileriyle bir araya gelen Bolat seminerinde, başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmenin tüyolarını verdi. Seminere “Mutluluk ve başarı nedir? “sorusu ile başlayan Dr. Özgür Bolat, mutluluğu dış kaynaklarda bulanların eğer bu şekilde kendilerini mutlu edemezlerse bu eksikliklerini bağımlılıklarla doldurduklarının altını çizerek iç kaynaklı başarının mutluluk getirdiğini, değerlerinin farkında olan insanların mutlu olduğunu örneklerle anlattı.

En ideal aile modelinin demokratik aile modeli olduğunu vurgulayan ebeveynlere çocuklarının duygularını bastırmadan, onların kendi duygularını ifade etmelerini sağlamalarını anlatan Bolat,  velilerimizin sorularını yanıtlayarak interaktif bir sunum gerçekleştirdi.

Yoğun ilgi ile karşılanan seminer sonunda Kurucu Temsilcimiz Işıl Okan Gülen Dr. Özgür Bolat’a Tema Vakfı Sertifikası ve öğrencilerimizin hazırladığı tablo çalışmasını armağan ederek değerli paylaşımları için teşekkürlerini iletti.

 

Çocuk Eğitiminde Disiplin Yöntemleri 

Okan Eğitim Kurumları olarak Geleceği Yetiştirenler Kulübü etkinlikleri kapsamında 2016-2017 eğitim-öğretim yılında da okul, aile ve çocuk ilişkisinin en sağlıklı şekilde kurulmasını sağlamak amacıyla seminer çalışmaları düzenlemeye devam ediyoruz.

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Program Koordinatörü ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mesude Atay, okul öncesi öğretmenlerimize, velilerimize ve Anadolu yakasında yer alan anaokullarının yönetici ve öğretmenlerine yönelik “Çocuk Eğitiminde Disiplin Yöntemleri” konulu bir seminer düzenledi.

Seminerde disiplin tanımının ne olduğu, ebeveyn ve çocuklar tarafından ne anlama geldiği tartışmaya açıldı. Ebeveynlerin benimsedikleri yaklaşım ve yöntemler eleştirel bakış açısı ile ele alınarak, çocuklarda istenen ve istenmeyen davranışları nasıl kontrol edilebileceği üzerinde duruldu. Yetişkin ve çocuk iletişiminin disiplin konusundaki yeri ve önemi örnek çalışmalarla ele alındı. Interaktif olarak gerçekleşen seminerde ebeveynlerden ve öğretmenlerden gelen örnek olaylar değerlendirildi ve çözüm yolları bulundu.

 

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı  Geleceği Yetiştirenler Kulübü (GYK)Seminerleri

Etkili Öğrenme Ortamları Nasıl Yaratılır?

Okan Koleji olarak Okan Üniversitesi’nin desteğiyle dünyadaki en ileri ve yenilikçi uygulama örneklerini eğitsel sürecimize dahil etmeye devam ediyoruz. Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğr. Üyesi. Yrd. Doç. Dr. Elif Bengü “Etkili Öğrenme Ortamları Nasıl Yaratılır.?” konulu semineriyle öğretmenlerimizle buluştu.

Sınıf ortamında öğrencide harekete geçirilmesi gereken İşbirliği, kritik düşünme,yaratıcılık, iletişim becerilerinin etkili öğrenmede önemimi vurgularken başta dijital kaynaklar olmak üzere öğrenme ortamlarını buna göre tasarlamak gerektiğini belirtti. Seminerde öğretmenlerimiz sınıf içinde yaşadıklarını örnekleri paylaşırken aynı zamanda öğrencilerin yaratıcılıklarını nasıl geliştirdiklerine dair deneyimlerini paylaştılar.

 

Okul Öncesi Dönemde High Scope ve Scamper (Farklı Düşünme) Teknikleri Uygulama Semineri

Anaokulu programımız  ve akademik çalışmalarımız Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesinin desteği ile  tamamen yeni bir yaklaşım ve anlayışla geliştiriliyor ve izleniyor. Bu kapsamda Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Program   Koordinatörü ve  Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mesude Atay’ın yönetiminde, yönetici ve öğretmenlerin katılımı ile anaokulu programları ve öğrenme ortamları gözden geçirilerek, değerlendiriliyor ve geliştiriliyor.

Çalışmaların odak noktası, çocuğu merkeze alarak gelişimsel ihtiyaçlarına cevap verecek öğrenme ortamlarını hazırlamak, etkin okul-aile işbirliğini sağlamak, güçlendirmek ve öğretmenlerin meslekî gelişimlerini desteklemektir.

Geliştirme çalışmaları  süresince pek çok ülkede kabul edilen  ve çocuklarda zeka gelişimine ilişkin çalışmaları olan Piaget’nin kuramından yola çıkılarak temellendirilen  “High Scope” yaklaşımı çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz.

Bu kapsamda Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Program  Koordinatörü ve  Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mesude Atay okul öncesi öğretmenlerimize, velilerimize ve anadolu yakasında yer alan anaokullarına yönelik Okul Öncesi Dönemde High Scope ve Scamper (Farklı Düşünme) Teknikleri Uygulama konulu bir  seminer düzenledi.

Hıght Scope yaklaşımının temeli “etkin öğrenme”dir. Seminer süresince “High Scope” yaklaşımının önemi, bu yaklaşım çerçevesinde  yürütülen çalışmalar, high scope da öğretmenin rolü ve yeri, çocukların gelişimsel özellikleri ile bağlantılı high scope eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler, sınıf  ve öğrenme ortamı üzerinde duruldu.

Seminerde öğretmenlerimiz  ve katılımcılar sınıf içinde yaşadıklarını örnekleri paylaştılar. Aynı zamanda sınıf içerisinde gerçekleştirdikleri uygulamalardan bahsederek, deneyimlerini paylaştılar.

 

Okan Eğitim Kurumları Öğretmen Yetkinliği Eğitimi Devam Ediyor

Geleceği Yetiştirenler Kulübümüz ve Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliğinde planlanan “Öğretmen Yetkinliği” eğitimi programında  “Öğrenme Liderliği” görüşüldü ve tartışıldı.

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğr.Üyesi Doç.Dr.Aytaç Göğüş’ün liderliğinde yapılan eğitimde  öğrenme liderliği için gerekenler:

·Öğrenmeye odaklanma

·Öğrenme ve öğretmeyi takip, izleme

·Birbirini etkileyen öğrenme grupları oluşturma

·Kaynaklara ulaşma ve tahsis etme

·Güvenilir ve etkili bir öğrenme ortamı oluşturma

Seminerde öğretmen stratejileri ve eylem planları tartışılırken, kolejimizdeki örnek uygulamalar paylaşıldı.

 

Çocuklarda Yaratıcılık ve Yaratıcılığı Destekleme Semineri

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi. Yrd. Doç. Dr.Erhan Alabay öğretmenlerimiz, velilerimiz ve anadolu yakasında yer alan anaokulları öğretmenleri ile çocuklarda yaratıcılık seminerinde buluştu.Yaratıcılık nedir, nitelikleri,nasıl engellendiği, anne babalar ve öğretmenlerin yaratıcılığın gelişimini nasıl desteklenmesi gerektiği içerikli seminer katılımcıların beklentilerini karşıladı. Anne ve babalar öğretmenler çok sayıda soru ile seminere katkıda bulundular.

 

Akran Zorbalığı

Okan Koleji Tuzla Kampüsü’nde, Geleceği Yetiştirenler Kulübü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen eğitim semineri gerçekleştirildi. Kolej velilerimizin, öğretmenlerimizin katıldığı seminere aynı zamanda çevre okulların  rehber öğretmenleri de katıldı.

“Akran Zorbalığı” konulu semineri Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Şirvanlı Özen gerçekleştirdi. Seminer süresince zorbalık ve kurban kavramlarından bahsedilerek kurban ve zorba çocukların kişilik özellikleri karşılaştırıldı. Bir çocuğun ve yetişkinin zorba olduğunun nasıl anlaşılacağı, zorba bir çocuğun fiziksel ve psikolojik tepkilerinin neler olduğuna değinildi.

Zorbalığın kalıcı etkilerinden bahsedilerek, okul ortamında zorba bir öğrenci ile başetme yöntemleri ve akran zorbalığını önleme çalışmaları üzerinde duruldu.

 

Dikkat! Sınıfımda Özel Gereksinimli Çocuk Var

Okan Koleji Tuzla Kampüsü’nde Geleceği Yetiştirenler Kulübü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen eğitim semineri gerçekleştirildi. Seminere Okan Koleji anaokulları öğretmenleri, çevre anaokullarının yönetici ve öğretmenleri  katıldı.

“Dikkat Sınıfımda Özel Gereksinimli Çocuk Var” konulu semineri Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümünde öğretim üyesi Doç. Dr. Mesude Atay gerçekleştirdi. Seminer süresince özel eğitim kavramı açıklanarak, özel eğitime neden ihtiyaç duyulduğu, farklı gelişen çocukların üst düzeye çıkabilmeleri için uygulanması gereken özel eğitim programlarından bahsedildi.

Özel çocuklar için okul öncesi eğitimin neden önemli olduğu üzerinde durularak, rastlanma sıklığı yüksek ve düşük olan özel gereksinimli çocukların özellikleri örneklerle vurgulandı.

Türkiye’de ve yurtdışında özel gereksinime ihtiyaç duyan çocuklara nasıl bir eğitim uygulandığını paylaşan Doç. Dr. Mesude Atay okul öncesi öğretmenlerinin sorularını yanıtladı ve seminer süresince paylaşımlara çözüm önerileri getirdi.

 

Kaygı Yararlı mı? Zararlı mı?

Okan Koleji Tuzla Kampüsü’nde Geleceği Yetiştirenler Kulübü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen eğitim semineri gerçekleştirildi. Kolej velilerimizin katıldığı seminere aynı zamanda  çevre okullardan ve dershanelerden  de veliler katıldı.

Kaygı Yararlı mı? Zararlı mı?  konulu semineri Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Zeynep Sünbül  gerçekleştirdi. Seminer süresince kaygı kavramından ve kişinin neden kaygılandığından bahsedildi.

Kaygı durumlarında kişinin neler yapması gerektiği, günlük kaygılar  ile yerleşen kaygılar arasındaki farklar, kişinin yaşadığı duygular üzerinde duruldu.

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Zeynep Sünbül  tarafından  velilere kaygı ile başa çıkma yolları açıklandı. Soru cevap şeklinde devam eden seminer boyunca katılımcılar kaygı ile ilgili deneyimlerini aktararak çeşitli sorularına cevap buldular.