: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Kurucumuz

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sanayici iş adamlarından biri olan Sayın Bekir OKAN, bugüne kadar turizmden inşaata, gıdadan enerji sektörüne kadar pek çok farklı alanda atılımlar gerçekleştirdi. Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı ile 80’li yıllardan itibaren eğitim alanında da ülkemize önemli katkılarda bulunan Sayın Bekir OKAN, Türkiye’yi çağdaş yarınlara taşıyacak aydınlık nesiller yetiştirmek amacıyla 1999’da Okan Üniversitesi’ni kurdu.26 bin öğrencinin kaliteli eğitimle buluştuğu Okan Üniversitesi’ni, Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasına taşıyan başarının özünde, güçlü akademik kadro ve eşsiz altyapı özelliklerinin yanı sıra üniversitenin kurucusu Sayın Bekir OKAN’ın iş dünyasında edindiği tecrübeler ve geniş vizyonu yatmaktadır.

Gaziantep’in Barak bölgesinden başlayarak Avrasya’ya uzanan iş yaşamı boyunca hep farklılıklarıyla adından söz ettiren Sayın Bekir OKAN, yurt içi ve yurt dışında bugüne kadar gerçekleştirdiği önemli yatırımlarla ülkemizin sanayi gelişiminde büyük rol oynadı. Kazakistan’daki bir çok yatırım faaliyeti nedeniyle Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”yla ödüllendirilen Okan, farklı alanlarda başarılara imza atan Okan Holding’i küresel bakış açısıyla dünya ligine taşırken, bir yandan da içindeki hiç sönmeyen eğitim ateşiyle kendisini bilgili ve donanımlı gençler yetiştirmeye adadı.

Okan Üniversitesi, toplam öğrenci sayısının yüzde 97’sine verilen farklı oranlardaki burslarla “Başarıyı Destekleme” misyonunu gururla sürdürmektedir. “İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla 85 öğrenci ile başladığı eğitim serüveninde bugün 16 fakülte, yüksekokul, enstitüsü ve konservatuvarı ile fark yaratan Okan Üniversitesi, bugüne kadar pek çok ilke imza atılmış dev bir bilim yuvasıdır. “Girişimcilik Dersleri” ile iş dünyasının duayenlerini öğrencileriyle buluşturan, İngilizcenin yanında Çince, Rusça ve Arapça gibi yükselen coğrafyaların dillerini öğreten, Happy Life programıyla sosyal ve özgüven sahibi mezunlar yetiştiren Okan Üniversitesi, her geçen gün farklılıklarına yenilerini eklemeyi sürdürmektedir.

Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin kurulması ile sağlık alanındaki atılımlarını sürdüren, Mecidiyeköy’de ve Tuzlada açtığı Diş Hastanesi’nin yanı sıra Tuzla’da 260 yataklı Tıp Fakültesi Hastanesi ile bu alanda bir hayli iddialı olan Okan Üniversitesi, Dünyanın farklı kültür motiflerini bütünsel bir yaklaşımla bir araya getirerek, “Konfüçyus Enstitüsü”, “Rus Kültür Merkezi” ve “Mevlana Akademisi”ni aynı çatı altında buluşturan tek üniversite oldu.

Türk Yükseköğretimi’ne global bir bakış açısı getiren Sayın Bekir OKAN’ın, uzun süredir hayalini kurduğu yurt dışı atılımlarından birisi ise; 2015 yılında gerçeğe dönüştü. Okan, sadece ABD’nin değil; dünyanın cazibe merkezi konumundaki Miami’de Amerikan yasalarına göre kurulan kardeş üniversite Okan International University ile ülkemizi bir kez daha gururlandırdı.

Kendisi de bir öğretmen olan Sayın Bekir OKAN’ın Türkiye’ye kazandırdığı Okan markasının Türk Yükseköğrenimi’ne kattığı yenilikler, 2011 yılında Okan Koleji’nin kurulmasıyla da farklı bir boyuta taşınmıştır. Kurucu temsilciliğini Işıl Okan Gülen’in üstlendiği kolej, Okan Üniversitesi’nin bilgi birikimi ve tecrübesiyle kısa zamanda büyük atılımlar gerçekleştirerek, eğitim camiasının da takdirini kazanmıştır.

Işıl Okan Gülen, Saint Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde  İşletme-İnsan Kaynakları üzerine eğitim almış, sonrasında ise; Amerika’ da Florida International University ’de İşletme Yüksek Lisansını (MBA) tamamlamıştır. Eğitim hayatına Marmara Üniversitesi’nde doktora çalışmaları ile devam etmektedir. Işıl Okan Gülen, Okan Üniversitesi’nde çeşitli yönetim kademelerinde aktif olarak görev almaktadır. Ayrıca, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İş Kadınları Derneği  (TİKAD) Üyesi olarak eğitim sektörüne ve iş hayatına katkı sağlamaktadır.

Okan Koleji, Okan Ailesi’nin küresel vizyonu çerçevesinde, dünyadaki eğitim yaklaşımlarını yakından takip ederek; “Anaokulundan Üniversiteye” uzanan eğitim yolculuğunu inovatif ve sürdürülebilir bir anlayışla sentezleyerek donanımlı öğrenciler yetiştirmektedir.