Genel Müdür Yardımcımızdan

OKAN KOLEJİ

Genel Müdür Yardımcımızdan

Web sitemize hoş geldiniz.

Bu site, okullarımızdaki akademik ve sosyal yaşamdan, çocuklarımıza sağladığımız zengin bilimsel, sportif ve sanatsal fırsatlardan kesitler sunmak üzere hazırlanmıştır. Sayfalarımızda dolaştıkça okullarımızın misyonunun, Atatürk ilkelerini ve Cumhuriyet’imizin değerlerini içselleştirmiş, evrensel bakış açısını benimsemiş, ulusal kimliği ile gurur duymanın yanı sıra küresel anlamda Dünya vatandaşı olmuş öğrenciler yetiştirmek olduğunu göreceksiniz.

Sizlere kısaca okullarımızı tanıtacağım bu yazıma, Ulu Önderimiz Atatürk’ün  “Öğretmenlik ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir ”özdeyişiyle devam etmek istiyorum. Okullarımızda donanımlı akademik kadromuzla bu heyecanla ve istekle her yeni günü karşılıyoruz. Ata’mızın “Dünyada her şey için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir.” anlayışını yürekten benimsemiş öğretmenlerimiz ile İstanbul Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi danışmanlığında oluşturulan Okan Eğitim Kurumları anaokulundan 12. sınıfa kadar eğitim veren, devamlı gelişen ve devinen K12 okuludur.

Bizler Okan Kolejlerinde araştıran, sorgulayan, yorumlayan ve tabii üreten nesiller yetiştirmeyi ilke edindik. İşte bu ışıkla İstanbul Okan Üniversitesi’nin danışmanlığında geliştirdiğimiz STEM+L, OKAN SEL ve Küresel Farkındalık Modülleri gibi birçok farklı program ve yaklaşımı ders programlarımızı içine yedirmiş olmanın özgüveni ile yüksek teknolojilere sahip tam donanımlı kampüslerimizde üretken gençler yetiştiriyoruz.  

Öğrencilerimizin 21.yy becerilerine sahip olmasına verdiğimiz önem kadar, onların akıcı şekilde en az bir yabancı dili bilmelerini, her türlü iletişimde Türkçeyi en doğru ve etkili şekilde kullanmalarını, çeşitli spor,sanat aktiviteleri ve kulüp çalışmaları ile kendilerini her alanda geliştirmelerini de istiyoruz. Dengeli bir program ile öğrencilerimizi hayata hazırlarken, ilkokul 3. sınıftan itibaren başlattığımız ikinci yabancı dil dersleri ile iletişim becerilerinin çok yönlü gelişimine altyapı sağlıyoruz. 

Tüm bu süreçlerin yanında okullarımızda matematik dersine ayrı bir önem veriyoruz. Matematik, tüm bilimin dili olduğu gibi ülkemiz eğitim sisteminde en ağırlıklı derslerden biridir. Son yıllarda, doğası gereği, hem LGS hem YKS sınavlarında ayırt edici ders olmuştur. Tüm bu gerçekler ışığında okullarımızda matematik sadece öğretim programındaki bir ders değildir. Okullarımızın merkezinde matematiksel yetkinlik olan 21. yy becerilerini içeren, iletişim ve üretim amaçlı STEM+L öğretim yaklaşımı uygulanmaktadır. Özellikle anasınıfından itibaren algoritmik düşünme basamaklarını içeren uygulamalar ile de zenginleştirilmiş sistemimiz sayesinde yazılım ve teknoloji dünyası ile öğrencilerimizi erken yaşlarda tanıştırıyoruz.

Ortaokulumuzun 7. ve 8. sınıfları ile lisemizin 11. ve 12. sınıfları merkezi sınav hazırlık yıllarımızdır. Bu yıllarda öğrencilerimizin test teknikleri ve zaman yönetimi konusunda ustalaşmalarını sağlıyoruz. Okul sonrası etütlerimiz, düzenli ölçme değerlendirme sınavlarımız ve geri bildirimlerimiz ile öğrencilerimizin başka hiçbir kuruma ihtiyaç duymadan yetişmesini önemsiyoruz.

Yazıma öğrenme üzerine yıllarca çalışmış olan psikolog Skinner’ın “Öğretilen şeyler unutulduktan sonra geriye kalan eğitimdir.” sözüyle son verirken hakkımızda daha çok bilgi edinmek için web sitemizi sık sık ziyaret etmenizi dilerim.

Saygılarımla

Şirin Güney ÖZENÇ

Genel Müdür Yardımcısı