: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Tamamlanan Projelerimiz

Okan Eğitim Kurumları  Hollanda’da

On the Track for European Treasure isimli ortaokul öğrencilerimizin yer aldığı Comenius projemiz için Hollanda’nın Noordwijk kentini ziyaret ettik.

Partner okulumuzun hazırladığı Comenius köşesinde daha önce yolladığımız ürünleri görmek bizi gururlandırdı. İtalya ve İspanya’daki okuldan gelen ürünleri de inceledik ve çok beğendik. Ortak okulların bayraklarının olduğu Comenius bölümünde Türk bayrağımız çok şanlı duruyordu. Bir hafta süren ziyaretimizden derslerimizden geri kalmadık, partner okulumuzda yeni sınıf arkadaşlarımızla İngilizce, Matematik gibi derslere de katıldık. İtalya, İspanya, Hollanda ve Türkiye’den katılan öğretmenler ve öğrenciler kültürel etkileşimde bulunma şansı yakaladılar.

Uzay müzesini ziyaret ettik. Bir gün uzaya bilet alıp gidebilme hayalini bile kurduk. Uzay müzesinde bizi Noordwijk Belediye Başkanı karşıladı. Müzenin önemini anlatan bir konuşma yaptı, hepimiz çok dikkatli dinledik. Neil Armstrong’un uzaya ayak bastığı uzay gemisinin birebir yapılmış modelini gördük. Uzaya gidip geri dönmüş gerçek bir uzay gemisi!Partner okulumuzun velileri bizlere bir akşam yemeği sürprizi yaptılar. Böylece yöresel yemekleri tatma şansımız oldu.

Anaokulu öğrencilerinin bizler için hazırladığı dans gösterilerini izledik. Geleceğin dansçılarını izlemek keyifliydi. Avrupa Birliği Projeleri logosu ve projeye dahil olan İspanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’ye ait çeşitli simgelerin önünde fotoğraf çekildik.

İnsan vücudunda yolculuğa ne dersiniz? Corpus müzesini ziyaret ederek devasa bir insan vücudunda asansörle organlara yolculuk yapıp vücudumuzdaki sistemleri yaşayarak ve eğlenerek hatırladık.

Amsterdam’ı ziyaret edip Van Gogh gibi bir çok sanatçıyı etkileyen tarihi evlerini ve şehri çevreleyen kanalları gördük. İtalya, İspanya, Hollanda ve Türkiye’den projeye dahil olan öğretmenler proje maskotları ile hatıra pozu verdiler.

Hollanda ziyaretimizden karelerimize yansıyan bazı fotoğraflarımızı sizlerle paylaştık. Gelecek yıl İspanya ve İtalya’ya Avrupa Birliği Projeleri, Hayatboyu Öğrenme/Comenius projesi kapsamında düzenlenecek olan ziyaretlerimizi de sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Symbols Represent Each City

Tuzla Anaokulu orta ve büyük grup öğrencilerimiz  Polonya‘da bulunan iki farklı okul öğrencileri ile ‘Symbols Represent Each City‘ adı altında bir proje  gerçekleştirdiler. Bu projede;  her bir öğrenci Polonya’daki okulda eşleştiği arkadaşına yaşadığı şehri simgeleyen kartpostallar ve çizimler  hazırladı. Bu proje yoluyla öğrencilerimiz, kendi ülkeleri dışında dünyada farklı ülkelerin de var olduğunu ve bu ülkeleri temsil eden farklı sembollerin bulunduğunu öğrendiler. Öğrencilerimiz hem yeni arkadaşlar edindiler hem de öğrenmiş oldukları ingilizce kalıpları kullanarak iletişim kurabildiler .

Let’s Create a Story

Tuzla Anaokulu 4 – 5 yaş grubu öğrencilerimiz, 2012 – 2013 Eğitim/Öğretim yılı Aralık ayında, 3 farklı ülke‘den okulların katılımıyla ‘Let’s create a story‘ adlı bir proje gerçekleştirdiler. Bu projede öğrencilerimiz kendi yaratıcılıkları doğrultusundaki  karakterleri kullanaraki kendi hikayelerini oluşturdular.

Projemiz Ulusal Ajans tarafından kalite etiket ödülü ile ödüllendirildi.

My Mom

Tuzla Anaokulu 4 – 5 ve 5 – 6 yaş öğrencilerimiz  2012 – 2013 Eğitim / Öğretim yılı Mayıs ayında, Polonya’da bir okulun  öğrencileri ile ‘My Mom‘ adlı proje için çalışmalarına devam ediyorlar. Anneler günü için yapılan bu proje kapsamında; öğrencilerin annelerine olan duygularını dile getirdiği video çekimleri, şiirler, şarkılar karşılıklı olarak paylaşılıyor.

Little Readers’ Magazine

Öğrencilerimiz İspanyada bulunan bir okulun öğrencileri ile ‘Little Readers’ Magazine‘ adı altında bir proje gerçekleştirdiler. Üç aylık bir periyodu kapsayan bu projede, her iki okulun öğrencileri karşılıklı olarak belirlenmiş temalar doğrultusunda, ayda bir dergi hazırlayarak birbirlerine göndermeye devam ediyorlar. Dergimizin bir de İngilizce bilen bir maskotu bulunmaktadır, bu maskot projemize katılan ülkeleri gezerek ve gördüklerini öğrenciler ile paylaşmaktadır.

New Year Cards

2013 – 2014 Eğitim / Öğretim yılı Aralık ayında, Anaokulu öğrencilerimiz, 25 ülkenin katılımıyla, birbirlerine yeni yıl kartları hazırladıkları bir projede yer almanın heyecanını yaşadılar. Büyük bir özenle hazırladıkları kartlarında yeni yıldan beklentilerini resimlerler çizerek paylaştılar.

Traditional Games

2012 – 2013 Eğitim / Öğretim yılı Mart ayında ilkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerimiz İtalya ve İspanya’dan okullarla Geleneksel oyunlar ile ilgili bir proje gerçekleştirdiler. Öğrenciler kendi kültürlerine özgü çocuk oyunlarını vidyo çekerek hem İngilizce anlattılar hem de oyunları uygulamalı gösterdiler.

April Weather, Rain and Sunshine Both Together

2012 – 2013 Eğitim / Öğretim yılının Mart ayında ilkokul 2. Sınıf öğrencilerimiz İngiltere, Polonya ve Romanya’dan okullarla iletişime geçerek hava durumu haritaları hazırladılar ve haftalık hava durumunu sunarak birbirlerine video yolladılar. Projemizi gerçekleştirirken çok eğlendik.

Magical Puppets

2013 – 2014 Eğitim / Öğretim yılı Ocak ayında, koordinatör okul olarak başvurusunu yapmış olduğumuz uluslararası e-Twinning projemiz ‘Magical Puppets‘ Ulusal ajans tarafından onaylandı. Bu projede 1. ve 2. sınıf öğrencilerimiz Litvanya ve Polonya’dan 2 okulun öğrencileri ile karşılıklı paylaşımlarda bulunarak, öğrenmekte oldukları dili kullanmanın ve farklı ülkelerden öğrenciler ile iletişim kurabilmenin heyecanını yaşıyorlar.

New Year Surprise!

Ortaokul öğrencielrimiz 2012 – 2013 Eğitim / Öğretim Kasım ayında İspanya, İngiltere, Yunanistan, Malta ve Slovakya’dan arkadaşlar edinerek birbirlerine yeni yıl dileklerini ileten yılbaşı kartları hazırlayıp yolladılar. Daha sonra öğrencilerimiz derslerde video konferans ile bu ülkeden arkadaşlarına bağlanarak eğlenceli bir şekilde öğrendikleri yabancı dilleri kullandılar.

News Travels Fast

Ortaokul öğrencilerimiz, 2013 – 2014 Eğitim / Öğretim yılı Eylül ayında ‘News Travels Fast‘ isimli bir projeye başladılar. Bu projemizde; öğrencilerimiz ve Avrupa ülkelerinden farklı okullardan öğrenciler okulları ve ülkeleri hakkında haberler sunuyorlar. Haber yazma, gazatecilik ve tarafsız haber haberler üzerinde çalışıp röportaj yapma, anket hazırlama ve uygulama gibi çeşitlli etkinlikler ile yabancı dili etkin bir şekilde kullanmakta aynı zamanda eğlenerek farklı kültürlerle etkileşim içinde oluyorlar.

Impacts of Advertisements

Lise öğrencilerimiz 2013 – 2014 Eğitim / Öğretim yılı Eylül ayında başladıkları, ‘Impacts of Advertisements‘ isimli projemizde reklamların ergen, yetişkin ve toplum üzerindeki etkilerine yönelik Avrupa’daki okullarla çalışmalar yapmaktadırlar. Farklı ülkelerde aynı ürünlerin kültür farklılığına göre çekilen reklamlarla kültürel etkileşime giriyorlar. Kendi reklam ve sloganlarını oluştururken dili eğlenerek ve etkin bir şekilde kullanıyorlar.

COMENIUS PROJEMİZ

‘On the Track for European Treasure’ Comenius projemiz ile İspanya’daki ortak okulumuzu ziyaret ettik.

Bizler için hazırlanan İspanyol geleneksel şarkıları dinledik, çok keyif aldık.

Merida’yı ziyaret ettik. İspanya’daki arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz bu gezi çok eğlenceli ve bilgilendirici oldu.

Geleneksel İspanyol danslarını bizlere tanıttılar. Projemizin amacı olan kültürel etkileşim oldukça başarılıydı.

 

 

Projemizin konusu olan yeryüzü şekilleri ile ilgili İspanya’da bulunan farklı yeryüzü şekilleri üzerine sunum izledik, genel kültürümüz arttırdık.

 

On the Track for European Treasure isimli Avrupa Birliği Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme/Comenius projesi kapsamında  6. ve 7. Sınıf                                                                  öğrencilerimiz İtalya hareketliliğine dahil oldular.

 

 

Bari’de bulunan ortak okulumuz olan Istituto Comprensivo Carano-Mazzini okulunu ziyaret ettik. Okul girişini projemizin ve ortak                                                         ülkelerin bayrakları ile süsledik. Türk Bayrağımız bizi çok gururlandırdı.

 

Karagöz Hacivat’ı İtalyan, İspanyol ve Hollanda’lı arkadaşlarımıza tanıttık.

Veda gecesinde velilerin bizlere hazırlamış olduğu akşam yemeği ve okul etkinlikleri ile eğlendik ve Mart                                                                                            ayında İspanya’da buluşmak üzere vedalaştık.

 

 

Konuklarımıza hoş geldin töreni ile ortak ülkelerin marşlarını ve şarkılar söyledik, proje kapsamında iki yıldır İtalya, İspanya ve Hollanda’da                        çekilen fotoğraflarımızı barkovizyon gösterisi ile izledik. Geçmişe yolculuk ile yaptığımız güzel işlerle gururlandık.

 

 

Projemiz kapsamında son hareketlilik Mayıs ayında okulumuzda gerçekleştirildi. Son hareketliliğe ev sahipliği yapan İtalya, İspanya ve                                                              Hollanda’dan gelen proje ortaklarımızı ağırlamanın gururunu yaşadık.

 

 

Okulumuzun anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise kademelerini gezdirip eğitim sistemimiz hakkında bilgilendirme yaptık.

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik  ve Spor Bayramını misafirlerimiz ile birlikte kutladık.

 

Partnerlerimiz Tuzla Kaymakamı ile tanışma fırsatı elde edip ülkemiz, eğitim sistemimiz üzerine merak ettiklerini sordular.

Velilerimiz de projemize çay saati düzenleyerek destek verdiler. İtalya, İspanya, Hollanda gibi ülkelere proje kapsamında giden velilerimiz ile gönüllü ortaokul velilerimizin düzenledikleri çay saatine öğrencilerimiz ile katıldılar. Türkçe, İspanyolca, İtalyanca, Flemenkçe şarkılar dinledik yöresel oyunlar oynadık ve Türk mutfağını tanıttık.

Comenius nedir?

Erasmus+ Comenius programı, eğitim, gençlik ve spor alanlarında yeni ihtiyaçlara yönelik Avrupa 2020 Stratejisi hedeflerine uygun olarak farklı sektörler arasında işbirliğini teşvik eden daha etkili araçlar sunmayı amaçlamaktadır.

Okul eğitim alanına özel olarak ise eğitimde kaliteyi artırmayı, Program Ülkelerindeki okullar, öğrenciler ve eğitim personeli arasında işbirliğini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Erasmus+ Comenius faaliyetlerinin hedef kitlesi en genel anlamıyla, okul eğitimine taraf olan kamu ya da özel kurum ve kuruluşlar ile bu kurumlardaki idareciler, eğitimciler/öğretmenler ve öğrencileri kapsamaktadır. Başvurular sadece kurum ve kuruluşlar tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı’na yapılır. Onay alan projeler 2 yıl boyunca devam eder. Projede görevli öğretmen ve öğrenciler Bakanlık tarafından hibe desteği ile birbirlerini ziyaret ederek kültürel etkileşimde bulunur.

OKAN’lılar, Comenius Hayat Boyu Öğrenme Programı Kapsamında

Comenius Programı’nın temel amacı, eğitim alanında Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapmak suretiyle eğitimde kaliteyi artırmak ve kültürel diyalogu sağlayarak dil öğrenimini teşvik etmek, öğrencilerin konuşabildikleri yabancı dil sayısını artırmak ve konuşma düzeylerini yükseltmektir.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen Hayat Boyu Öğrenme (LLP) / Comenius Programı kapsamında, “On the track for European Treasure konusu ile Koordinatör ülke İtalya olan bu projenin, Türkiye temsilcisi Okan Eğitim Kurumları olmuştur. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından kabul edildiği bu çalışma ile öğrencilerin değişik kültürlere yönelik farkındalıklarının gelişmesini sağlarken aynı zamanda kültürel etkileşim ile aktif bir dünya vatandaşı olma yolunda kişisel gelişimleri için gerekli olan temel beceri ve yeterlilik edinmelerini amaçlamaktadır.

İtalya, Hollanda, İspanya ve Türkiye’nin ortak olarak çalışacakları bu projede, ortaokul öğrencilerimiz bu ülkeleri ziyaret edip, proje ile bağlantılı olarak Avrupa kültür mirası üzerinde çalışmalar gerçekleştirecek olup, aynı zamanda bu ülkelerin öğrencilerini de okulumuzda misafir edeceklerdir. 2 yıl sürecek olan bu proje ile çocuklarımız tamamen bakanlık desteğiyle Türk geleneklerini ve kültürümüzü dış ülkelerde tanıtma yolunda özverili bir şekilde görev alacaklardır.