: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Ulusal Projeler

Model Yelkenlide Rüzgar Enerjisinden Rejeneratif Frenleme ile Enerji Üretimi

Bu projenin amacı çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı önlemede bir katkı sağlamaktır. Bunun dışında gelecekte şu anda en çok kullanılan ve neredeyse bütün hava, kara ve su taşıtlarında kullanılan petrolün tükenmesi sonucunda insanların bir petrollü su taşıtı kullanır gibi rahat bir şekilde de su taşıtlarını kullanmasını hedefliyoruz. Tamamen çevreci olan bu tekne sadece yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak hem çevreye zarar vermez hem de hareket etmek için petrole ihtiyaç duymaz.

İstanbul Trafiğindeki Yoğunluğu Azaltmak İçin Manyetik Alan Sensörü  

Bu projede  hedef uygulama alanı olarak trafik yoğunluğu belirleme üzerine bir manyetik alan sensörü geliştirilmesi düşünülmüştür. Özellikle İstanbul gibi büyük metropollerde karşılaşılan trafik probleminin çözümünde önemli bir ilerleme sağlanması planlanmıştır. İstanbul gibi büyük metropollerde gerek insan sağlığının zihinsel ve fiziksel  korunması için gerek ise enerji ve işgücü kaybı gibi ekonomik olumsuzlukları önlemek için trafik yoğunluğunun önüne geçmek zorunlu hale gelmiştir. Bugün istanbul’da 10 dakikalık yolu gidebilmek için 4-5 saat trafikte kalınması sıkça rastlanılan durumlardan biridir. Bu nedenle literatürde fluxgate manyetometre adı ile anılan manyetik sensörlerin hassasiyetinin bizim ihtiyacımızı karşılayacağı düşünüldü ve  bu çalışmada fluxgate manyetometre öntip üretiminin yapılacak olması bu açıdan bakıldığında da önem arz etmektedir.

Proje 07.05.2016 tarihinde İSTEK okullarında düzenlenen Ulusal-Uluslar arası fen bilimleri yarışmasında fizik alanında 2. lik elde etmiştir.

Fen Bilimleri Proje Yarışması Fizik Alanında İstanbul 2.siyiz

Lise ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen ve İSTEK Belde Fen Lisesinin ev sahipliğini yaptığı Uluslararası IX. Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması finali 47 okul, 92 projenin katılımı ile 07 Mayıs 2016 Cumartesi  günü gerçekleştirilmiştir.

Özel Okan Lisesi olarak iki proje ile yer aldığımız yarışmada Fizik alanında “Metropollerde Trafik Yoğunluğu Kontrolü İçin Sensor Tasarımı ve Örnek Uygulaması” adlı proje ile, Fizik Öğretmenimiz Seda TEZCAN danışmanlığında öğrencilerimiz  Hazırlık A sınıfı öğrencimiz Öykü DURMAZ ve 11 Fen A sınıfı öğrencimiz İzem Ayşegül TOPAL okulumuza ikincilik kazandırmışlardır.

İstanbul’un gözde okullarının dahi daha finallere gelmeden elendiği yarışmada Fizik alanında ikincilik elde eden öğrencilerimizi en içten dileklerimizle kutluyoruz.