: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Cambridge ESOL Sınavlarında Bu Yıl da Büyük Bir Başarıya İmza Attık

Okan Koleji olarak her yıl dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Cambridge Universitesi tarafından yapılan ESOL sınavlarına katılmaktayız. Dünya’da geçerliliği olan bu sınavda  sertifikalardan birini alan öğrenciler dünyanın herhangi bir okulunda İngilizce seviyesini belgeleyebilmektedir. Cambridge Sınavları’nın tamamı, yabancı dil öğretiminde esas olan; okuma(reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) gibi dört temel beceriyi ölçmektedir.
Sınavlar aynı gün içinde iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada okuma(reading), yazma (writing), dinleme (listening) becerileri ölçülmekte, ikinci aşamada ise Cambridge Üniversitesi tarafından yetkilendirilmiş bağımsız öğretmenler tarafından konuşma (speaking) becerileri ölçülmektedir. Cambridge Üniversitesi’nin İstanbul’daki yetkili merkezleri tarafından okulumuzda  uygulanan sınavlar, İngiltere’ye gönderilerek değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Young Learners English Test (YLE)

Young Learners Sınavları, 7-12 yaş arası İngilizce öğrenimi gören çocuklara yönelik olarak sınav tekniği öğretme ve seviye tespit amacıyla tasarlanmış geniş kapsamlı sınavlardır. Kendi içinde üç sınavdan oluşur.

Starters: 20 dakika listening (dinleme) + 20 dakika reading & writing (okuma ve yazma) + 3-5 dakika speaking (konuşma) bölümlerinden oluşur.

Movers: 25 dakika listening (dinleme) + 30 dakika reading & writing (okuma ve yazma) + 5-7 dakika speaking (konuşma) bölümlerinden oluşur.

Flyers: 25 dakika listening (dinleme) + 40 dakika reading & writing (okuma ve yazma) + 7-9 dakika speaking (konuşma) bölümlerinden oluşur.

Key English Test (KET)

Cambridge Üniversitesi ESOL (English for Speakers of Other Languages) sınavlarından biridir. Temel seviyede günlük İngilizce bilgisi düzeyini ölçer. KET sınavı, Avrupa Küresel Dil Ölçeğine göre A2 (Elementary ) aşamasında bir sınavdır. KET sınavı 3 aşamadan oluşur:

1) Okuma ve Yazma:9 kısımdan ve 56 sorudan oluşur. Süre 1 saat 10 dakikadır.

2) Listening: 5 kısım ve 25 sorudan oluşur. Süre 30 dakikadır.

3) Konuşma: 2 kısımdan oluşur ve 8-10 dakika sürer.

Preliminary English Test (PET)

Cambridge Üniversitesi ESOL (English for Speakers of Other Languages) sınavlarından biridir. Orta seviyede günlük İngilizce bilgisi düzeyini ölçer. PET sınavı, Avrupa Küresel Dil Ölçeğine göre B1 (Pre-Intermediate ) aşamasında bir sınavdır. PET sınavı 3 aşamadan oluşur:

1) Okuma ve Yazma: 8 kısımdan ve 42 sorudan oluşur. Süre 1 saat 30 dakikadır.

2) Listening: 4 kısım ve 25 sorudan oluşur. Süre 35 dakikadır.

3) Okuma: 4 kısımdan ve 35 sorudan oluşmaktadır. Süre 1 saat 15 dakikadır.

4) Konuşma: 4 kısımdan oluşur ve 10-12 dakika sürer.

First Certificate in English (FCE)

Cambridge Üniversitesi ESOL (English for Speakers of Other Languages) sınavlarından biridir. Orta seviyede günlük İngilizce bilgisi düzeyini ölçer. Yurtdışında eğitim almak veya çalışmak isteyen kişilere yönelik bir sınavdır. FCE sınavı, Avrupa Küresel Dil Ölçeğine göre B2 (Intermediate ) aşamasında bir sınavdır. FCE sınavı 5 aşamadan oluşur:

1) Okuma: 4 kısımdan ve 35 sorudan oluşmaktadır. Süre 1saat 15 dakikadır.

2) Yazma: 2 kısımdan oluşur. Biri zorunlu, diğeri ise dört konudan biri seçmeli olarak 2 konu hakkında yazma sınavı yapılır. Süre 1 saat 30 dakikadır.

3) İngilizce’nin Kullanımı: 5 kısım ve 65 sorudan oluşmaktadır. Süre 1 saat 15 dakikadır.

4) Dinleme: 4 kısım ve 30 sorudan oluşmaktadır. Süre yaklaşık 40 dakikadır

5) Konuşma: 4 kısımdan oluşmaktadır. Süre 14 dakikadır.

Okan Koleji olarak Cambridge ESOL sınavlarında bu yıl da büyük bir başarıya atan öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.