Yemek Hizmetleri

OKAN KOLEJİ

Yemek Hizmetleri

Öğrencilerimize yemek hizmeti SOFRA GRUP tarafından sağlanmaktadır. SOFRA GRUP, eğitim sektöründeki toplu yemek hizmeti konusundaki uzmanlık ve deneyimini Scolarest markasıyla sunmaktadır. 

Büyüme ve gelişim çağlarında olan çocukların farklı beslenme ve yaşam gereksinimlerini profesyonelce takip edebilmek ve daha özellikli hizmet verebilmek amacıyla Compass Group’un sadece eğitim kurumlarında uyguladığı YE ÖĞREN YAŞA (EAT LIVE LEARN) programını yürütmekteyiz.  https://www.okankoleji.com/download/2024/mayis-ayi-yemek-menusu-234.xls

Ye Öğren Yaşa, programı ile öğrencilere daha sağlıklı, daha bilinçli ve daha uzun ömürlü bir yaşamın temellerini sunmayı, çocuklarımıza sağlıklı beslenme için ihtiyaç duydukları besinleri sağlarken, sağlıklı bir çevreyi sürdürülebilir kılmak için gerekli bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. 

Çocuklarımızın sağlıklı beslenme ihtiyaçlarını sağlayıp, mutlu etmek için menüleri, öğrenci yaş gruplarına göre dengeli beslenme konusunda uzmanlaşmış diyetisyenler ve gıda mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır. Bu menüler, Yemek Komitesi (Okul Aile Birliği ve Okul Yöneticilerinden oluşmaktadır) tarafından karar verilip onaylanmaktadır. 

Çocuklarımıza hizmet verirken aşağıda belirtilen standartlarla operasyonlar yürütülmektedir:

Yemekhanelerde kullanılan hammaddeler Türkiye’nin en seçkin firmalarından tedarik edilmekte ve rutin kontrollere tabi tutulmaktadır. 

Yemeklerde kalp ve damar sağlığı bakımından olumsuz etkileri olan yağ çeşitleri ve pişirme teknikleri kesinlikle kullanılmamaktadır. Bunların yerine tereyağı ve doymuş yağ içeriği düşük, sağlığa faydalı yağ asitleri içeren bitkisel kaynaklı sıvı yağlar ve zeytinyağı kullanılmaktadır.

Yemeklerimizi hazırlarken besinlerin vitamin ve mineral içeriğini kaybetmemeleri için en sağlıklı pişirme tekniklerini uygulanmaktadır. Haşlama, buğulama, ızgara, fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri teşvik edilmekte, kızartma, bol yağda kavurma gibi hastalık riski oluşturan ve trans yağ miktarını artıran pişirme yöntemlerinden kaçınılmaktadır. Taze ya da donmuş sebzeler ve patates, konveksiyonel fırında minimum düzeyde yağ kullanılarak pişirilmektedir.

Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde (Mayıs - Kasım ayları arasında), yapım tekniği bakımından riskli olan mikrobiyal yükleri nedeniyle risk oluşturabilecek gıdaların üretimi kesinlikle yasaktır.

Çocukların hem fiziksel hem zihinsel büyüme ve gelişimleri için en önemli faktör sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Özellikle okul çağında kazanılan beslenme alışkanlıkları bir ömür boyu sürmektedir. Bu sebeple öğrencilerimize yeterli ve dengeli beslenmenin önemini vurgulanmakta ve bu yönde gerekli olanaklar sağlanmaktadır. Bunun bilinciyle bilimsel sağlık otoritelerinin önerileri doğrultusunda, menülerde tüm temel besin öğelerini içeren “Sağlıklı Tabak” modelini benimsemekteyiz. 

Gelişme çağında olan çocuklarımızın artan protein gereksinimleri göz önünde bulundurularak menülerimizde biyo-yararlılığı yüksek protein kullanımı sağlanmaktadır. Bunun yanında, çocukların kemik, diş sağlığı, sinir sistemi ve bilişsel gelişimin sağlanması için vazgeçilmez olan kalsiyumun temel kaynaklarından peynir, yoğurt, süt gibi besin maddelerinin menülerimizde bulunmasına özen gösteriyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü günde 5 porsiyon sebze meyve tüketimini önermektedir. Menülerimizde artırdığımız taze salata ve meyve seçenekleriyle, sebze/meyve tüketimini desteklemekteyiz.

Menülerimizde salatalar, meyveler, tam tahıllı gıdalar ve kuru baklagillere yer vererek bilişsel gelişimin ve sağlıklı sindirim sisteminin en büyük destekçisi olan posa/lif içeriği yüksek gıdaların tüketimini teşvik ediyoruz. Bununla birlikte günlük basit şekerden gelen enerji miktarının %10'un altında olmasını hedefleyerek basit karbonhidrat tüketimini azaltmaktayız.

Servis edilen tüm yemeklerimizin ‘’yağ ve tuz‘’ miktarları, uluslararası sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmiş değerler göz önünde bulundurularak sınırlandırılmış ve standartlaştırılmıştır. 

Pişirilen yemekler, servis edilinceye kadar sıcak tutma modunda bekletilir ve 65 °C’nin üzerinde servise sunulur.

Bulaşık makinelerinde yıkanmış çatal bıçak vb. küçük ekipmanlar otomatik makinelerde el değmeden ve doğal malzemeler yardımıyla kurulanarak servise sunulmaktadır.

Kalite yönetim sistemi standart gereklilikleri doğrultusunda menü planlama aşamasından başlayarak yemeğin sunulması ve sonrasında örnek numunelerin saklanmasına kadar olan süreç kesin kurallara bağlanmıştır. Aynı zamanda mutfaklarımız, düzenli olarak kurumsal laboratuvarlar tarafından denetlenmektedir. 

Mutfak ve çalışan personelleri hijyen açısından iç ve dış denetimciler ve okul yönetimimiz tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. 

Mutfakta temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan maddeler dünya çapında onay görmüş firmalardan seçilir. 


Menüler Dosya
Okan Koleji 2024 Mayıs  Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2024 Nisan Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2024 Mart Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2024 Şubat Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2024 Ocak Ayı Yemek Menüsü Dosya
Okan Koleji 2023 Aralık Ayı Yemek Menüsü Dosya
Okan Koleji 2023 Kasım Ayı Yemek Menüsü  Dosya
Okan Koleji 2023 Ekim Ayı Yemek Menüsü  Dosya
Okan Koleji 2023 Eylül Ayı Yemek Menüsü              Dosya
Okan Koleji 2023 Haziran Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2023 Mayıs Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2023 Nisan Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2023 Mart Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2023 Şubat Ayı Yemek Menüsü
Dosya
Okan Koleji 2023 Ocak Ayı Yemek Menüsü
Dosya