Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü

OKAN KOLEJİ

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü

OKAN Koleji öğrencileri Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü Programında

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü, 14-24 yaşlarındaki tüm gençlerin katılabileceği, dünyanın önde gelen gençlik başarı ödülüdür. Programın amacı; gençleri, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmak ve hayata hazırlamaktır. 

Ödül programı ilk kez 1956 yılında gençlerin gönüllülük esasına dayanarak bir kişisel gelişim programına katılımının teşvik edilmesi amacıyla Birleşik Krallık’ta hayata geçirildi. Kurulduğundan bu yana “The Duke of Edinburgh’s International Award” ortak adı ile dünyanın 140 ülkesinde 8 milyonu aşkın katılımcısı bulunmaktadır.

Dünyanın en çok tercih edilen ve gençlik kişisel gelişim programlarından biri olan The Duke of Edinburgh’s Uluslararası Ödül Programı Bronz, Gümüş ve Altın olmak üzere üç kategoriden oluşmaktadır. Üç kategori gerekliliklerine göre farklılıklar göstermektedir.

Okan Koleji, Duke of Edinburgh’s Ödül Programına Tuzla Kampüsü 2018 yılından beri, Ataşehir Kampüsü de 2019 yılından beri üyeliği devam etmektedir.

Bu süre zarfından Ataşehir Kampüsümüzdeki öğrencilerimiz Bronz Madalya almış olup Gümüş kategorisine geçmişlerdir.

Ödül Programına katılan öğrencilerimiz; özgüven,  duyguları yönetebilme,  direnç ve azim,  ilişkileri yönetebilme ve liderlik becerileri,  yaratıcılık ve esneklik, planlama ve problem çözebilme becerisi, toplumsal sorumluluklarının farkında olma, farklı kültürlere saygı duyma, bireysel ve toplumsal yaşamda mutluluk, etkili iletişim becerisi gibi yetiler kazanmaktadırlar.

Ödül programı gençlerin rekabete dayanmayan, kişisel keşifleri ve gelişimini gösteren, kendine karşı sorumluluğu ve toplumsal hizmeti teşvik eden gönüllülük esaslı yoğun bir programdır.

Ödül programı kapsamında Toplum Hizmeti, Fiziksel Gelişim, Beceri Geliştirme ile Macera ve Keşif bölümleri bulunmaktadır. (Toplumsal Uyum Projesi altın kategorisine özgüdür.) Haftada birer saat olmak üzere gönüllülerin her bir kategori adına çeşitli faaliyetlerde bulunmaları gerekmektedir.