Biz Kimiz - Kurucumuz

OKAN KOLEJİ

Biz Kimiz - Kurucumuz

Ülkemizi çağdaş yarınlara taşıyacak aydınlık nesiller yetiştirmek amacıyla 1999’da kurulan İstanbul Okan Üniversitesi, Türk yükseköğrenimine sinerji ve girişimcilik vizyonu katmıştır. Okan markası 2011 Eğitim Öğretim Yılında Sayın Bekir Okan’ın girişimi ile Tuzla Kampüsünü açarak eğitim hayatında emin adımlarla ilerleyerek başarılara imza atmaya devam etmektedir.

Gaziantep’in Barak bölgesinden başlayarak Avrasya’ya uzanan iş yaşamı boyunca hep farklılıklarıyla adından söz ettiren Sayın Bekir OKAN, yurt içi ve yurt dışında bugüne kadar gerçekleştirdiği önemli yatırımlarla ülkemizin sanayi gelişiminde büyük rol oynadı.

Kazakistan’daki bir çok yatırım faaliyeti nedeniyle Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”yla ödüllendirilen Okan, farklı alanlarda başarılara imza atan Okan Holding’i küresel bakış açısıyla dünya ligine taşırken, bir yandan da içindeki hiç sönmeyen eğitim ateşiyle kendisini bilgili ve donanımlı gençler yetiştirmeye adadı. 

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sanayici iş adamlarından biri olan Sayın Bekir OKAN, bugüne kadar turizmden inşaata, gıdadan enerji sektörüne kadar pek çok farklı alanda atılımlar gerçekleştirdi. Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı ile 80’li yıllardan itibaren eğitim alanında da ülkemize önemli katkılarda bulunan Sayın Bekir OKAN, Türkiye’yi çağdaş yarınlara taşıyacak aydınlık nesiller yetiştirmek amacıyla 1999’da İstanbul Okan Üniversitesi’ni kurdu. 

10 Fakülte, 2 Meslek Yüksekokulu, konservatuvar, yüksek lisans ve doktora programlarında 23 bin öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul Okan Üniversitesi’ni Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasına taşıyan başarının özünde güçlü akademik kadro ve eşsiz alt yapı özelliklerinin yanı sıra üniversitenin kurucusu Sayın Bekir OKAN’ın iş dünyasında edindiği tecrübeler ve geniş vizyonu yatmaktadır.

Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine de sahip olan İstanbul Okan Üniversitesi, 2016 yılında kurulan 250 yatak kapasiteli, tam donanımlı İstanbul Okan Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Acıbadem Polikliniğinin yanı sıra Tuzla ve Mecidiyeköy’de hizmet veren, son teknolojik cihazlarla donatılmış diş hastaneleri ile tecrübesini sağlık sektörüne taşımıştır.

Sayın Bekir OKAN, İş dünyası ve İstanbul Okan Üniversitesi’nin kuruluşu sonrası deneyimleri ve vizyonu gereği;  ülkemizin ihtiyacı olan çağdaş, kaliteli, girişimci ve iyi insan kaynağının yetişmesinin, ancak k12 düzeyinde yapılandırılacak eğitimle mümkün olacağı gerçeğinden hareketle, dünyanın önde gelen ülkelerinin eğitim standartlarında k12 okullarının kurulmasına karar vermiştir. 2010-2011 eğitim öğretim yılında kurulan Tuzla Kampüsümüzde eğitim ve öğretim yapabilmesine olanak sağlamıştır. 

Ülkemiz ölçeğinde yaratılan diğer önemli bir  kazanım ise; Üniversite-kolej  akademik, sosyal ve kültürel etkileşim ve işbirliğinin en önde gelen örneği hayata geçirilerek, “anaokulundan üniversiteye” bütünleşik bir eğitim yapı ve modeli kurulmasıdır. Bundan sonraki süreçte de Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş medeniyet seviyesini aşma istek, irade ve iddiasında olan, bilim sanat ve evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, girişimci bireyler yetiştirecek yeni yerleşkeler kurulmaya devam edilecektir.