: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Nesin Vakfı Matematik Köyü ve Efes-Meryem Ana Gezisini Gerçekleştirdik

26, 27, 28 Nisan 2019 tarihlerinde Matematik bölümü tarafından düzenlenen gezimize Nesin Vakfı Matematik Köyü’nde günde birkaç saat matematik dersi, ardından Şirince gezisi, Efes-Meryem Ana gezisi ve Tales Matematik müzesi gezilerini sığdırdık.

Şirince’deki Nesin Vakfı Matematik Köyü matematiği ders olmaktan çıkarıp hayatın içine sokan, hocaların ve öğrencilerin bir arada yaşayıp mekânın yönetiminde beraber söz sahibi olduğu, sessiz sakin, doğa ile iç içe, kâr amacı gütmeyen hayalî bir öğrenme alanı. Öğrencilerimiz Ali Nesin ile yaptıkları 2’şer saatlik derslerde özellikle matematiksel düşünme, sorgulama, ispat yapma gibi üst düzey bilişsel teknikleri gözlemleme ve deneme fırsatı buldular.

Türkiye’deki en değerli kültür varlıklarından, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Efes Antik Kenti’ni gezdik.

Tales Matematik Müzesi ziyaret edildi. İkili saymadan Pi sayısına, imkânsız üçgenden Leonardo da Vinci’nin köprüsüne, dört renk problemden topolojik düğümlere, alan-yarıçap, çevre-yarıçap, açılar, simetrinin yanı sıra Pisagor teoreminden ünlü matematikçi John Nash’ın oyun teorisi, Mimar Sinan’ın yapılarındaki sırları çocuklarımıza hikayelerle anlatan Tales Matematik Müzesi matematiği soyut olmaktan çıkarıp elle dokunulur, gözle görülür bir hale getiriyor.