: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

14 Mart Dünya Pi Günü’nü Kutladık

Tüm dünyada, ünlü matematik pi sayısının sabiti 3,14 olduğu için her yıl 3.’üncü ayın 14.günü 1988 yılından beri Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır.

Tuzla ve Ataşehir Kampüslerimizde  pi gününü  çeşitli yarışmaların yapıldığı, pi sayısı ile ilgili hikaye ve şiirlerin okunduğu, pi müziklerinin olduğu çok renkli bir program ile kutladık.

İstanbul Okan Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aytaç Göğüş’ün konuşması ile başlayan programda matematiğin günlük yaşamdaki kullanım alanları, önemi, zihinsel gelişime etkileri üzerinde duruldu. Pi sayısının sayılar dünyasındaki yeri ile ilgili öğrencilerimizin kendi çektikleri pi röportajı izlendi.

Pi sayısının bulunuşunun uygulamalı olarak anlatıldığı kutlama programı, “Pi” harfleri ile başlayan kelime türetme yarışması ve “Pi” resfebe yarışması ile tatlı bir rekabet içinde devam etti. Etkinliğimiz, lise hazırlık sınıflarımızın kendi yazıp besteledikleri seslendirdikleri pi şarkısının ardından öğrencilerimizin kendi hazırladıkları pi kurabiyelerinin yenmesi ile tamamlandı.

14 Mart Pi Günü kutlamamızda öğrencilerimiz, ünlü matematik sabiti pi sayısının gizemini keşfederek bilim, edebiyat ve sanattaki kullanımları hakkında da bilgi sahibi oldular.