: (0216) 677 18 30
Geleceğinizi Yetiştiriyoruz
/ okankoleji

Uluslararası Gençlik Ödülleri Programına Kabul Edildik (The Duke of Endinburgh’s International Award)

Uluslararası Gençlik Ödülleri

(The Duke of Endinburgh’s International Award)

 Okulumuz, yakın bir zamanda İngiltere merkezli The Duke Of Edinburgh’s International Award (Uluslararası Gençlik Ödülleri) Programına kabul edilmiştir. The Duke of Edinburgh’s International Award, 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Gençlerin bir yandan akademik hayatları devam ederken sosyal ve sorumluluk sahibi bireyler olma yolunda hedefler belirlemelerini sağlayan program, gençleri bu hedefe ulaşmaları için bir yol oluşturabilecek, çözüm üretebilecek, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmayı amaç edinmiştir.

1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından kurulduğundan bu yana, 140 ülkede ve bölgede sekiz milyonu aşkın genç Ödül Programına katılmıştır.

Program gençlere;

 • Yaratıcı ve eleştirel düşünce
 • Yeni ufuklar ve farklı bakış açıları
 • Sağlıklı yaşam tarzları ve beden sağlığı
 • İş hayatı becerileri öğrenme
 • Öz-yönetim, kendini tanıma ve duygusal gelişim
 • Toplumsal sorumluluklarının farkında olma ve gönüllülük ruhu
 • Yeni insanlarla tanışma ve ilişkileri güçlendirme konularında yetkinlikler kazandırmayı hedefliyor.

Program üç farklı kategoriden oluşmaktadır. Bunlar; bronz, gümüş ve altındır. Her bir kategoride uygulanan Ödül Programı dört bölümden (altın kategorisinde toplam beş kategoriden) oluşmaktadır. Bunlar; Beceri Geliştirme, Fiziksel Gelişim ve Toplum Hizmetidir. (Altın için ayrıca Toplumsal Uyum Projesidir). Programın tamamlanmasına yakın bir tarihte ise Macera ve Keşif Yolculuğu bölümü ile kamp deneyimi eklenir.

Bölümlerin temel amacı;

 1. Beceri Geliştirme: Gençlerin yeteneklerini ve yeni ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlamak ve becerilerini geliştirmek,
 2. Fiziksel Gelişim: Gençleri spor yapmaya teşvik etmek,
 3. Toplum Hizmeti: Başkalarına ve topluma yararlı bir hizmette bulunmaya özendirmek. Bu bölüm, toplumun bireylerinin birbirlerine ihtiyacı olduğunu vurgulamakta ve bu nedenle gönüllü yardımın önemini göstermeyi amaçlamaktadır.
 4. Macera ve Keşif Yolculuğu: Katılımcılara daha önce bulunmadıkları bir ortamda bir amaç için yola çıkarak doğa ve ekip çalışması konusunda deneyim kazanmalarını sağlamaktadır.
 5. Toplumsal Uyum Projesi: Yalnızca Altın Kategoride tamamlanması gereken bu bölüm gençlerin daha önce hiç birlikte olmadıkları kişiler ile yabancı bir ortamda bir amaca yönelik faaliyette bulunarak yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Haftada birer saat, Toplum Hizmeti, Fiziksel Gelişim ve Kişisel gelişim alanlarında seçtikleri aktiviteleri gerçekleştirirler.

Program sonunda katılımcılar, yer aldıkları aktivite ve etkinliklerin işlenmiş olduğu bir pasaport alırlar. Bu pasaport öğrencilerimizin üniversite hayatlarına katkıda bulunacak portfolyo dosyalarının da en önemli ve etkili parçalarından birisi olacaktır.