Ortaokul

Ortaokul

İlgi ve Yetenek Geliştirme Programı

Gücünü İstanbul Okan Üniversitesinden alan Okan Eğitim Kurumları “İlgi Ve Yetenek Geliştirme Programı” kapsamında üniversitemiz ile işbirliği içindedir. Uygulamalı dersler bölümü olarak Mimarlık Fakültesi, Konservatuvar, Uygulamalı bilimler Fakültesi her zaman gücünü ve desteğini hissettirmekte bunun yanı sıra üniversite ve kolej işbirliğinde etkinlikler ve workshoplar düzenlemektedir.

Amacımız öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetmek, ilgilerini uzman eğitmenlerimizle doğru rehberlik edebilmek merak ve keşif duygularını heyecanlandırmak ve ortaya çıkarmaktır. Bu amaca hizmet eden programımızda eğitim öğretim yılı başında uygulamalı ders öğretmenleri tarafından her öğrencinin gelişimi yılsonuna kadar izlenir. Okul spor takımları, okul koro ve orkestraları, performanslarını sergileyecekleri sahne sanatları gibi birçok alana rehberlikleri yapılarak deneyim kazanmaları için fırsatı sunmaktayız. Profesyonelleşmek isteyen yeteneği doğrultusunda seçilmiş olan öğrencilerimize okul sonrası yaptığımız takım çalışmalarına katılarak kendisini, okulunu, şehrini ve ülkesini temsil edecek ulusal ve uluslararası etkinlik ve turnuvalarda yerini almasını sağlamaktayız.

İlgi Yetenek Geliştirme Programımızın özellikleri şunlardır:

Programımız Okan Eğitim Kurumları’nın uygulamalı dersler eğitim modeli bütünlüğü içerisinde yer almaktadır.

İlgi ve Yetenek Geliştirme Programı, sadece yetenekli öğrencilere özgü olmayıp ilgi duyan, merak ve keşif duygularını harekete geçiren tüm öğrencilere yönelik ve açık bir uygulamadır.

Yetenek Geliştirme Programı, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini izler gelişimine destek olur.

Uzman tarafından gördüğü gelişime göre disiplinler arası geçişe olanak tanır ve gelişime destek olur.

İlgi ve Yetenek Geliştirme Programımız içerisinde alt başlıklardan hareket eder:

1. Kulüp Etkinlik Dersleri  

İlgi Yetenek Geliştirme programımız kapsamında ilgi duydukları ve yeteneği olan branşlarda uzman eğitmenler tarafından haftada 2 saatlik derslerde eğitim almaktadırlar. Hedefimiz sadece yetenekli öğrenciler değil, aynı zamanda merak duygularını ortaya çıkartmayı hedeflediğimiz ilgi ve yeteneklerini geliştiren öğrenciler yetiştirmektir. Kulüp derslerimiz Sanat, Spor, Bilim, Müzik ve Edebiyat Tarih kulüplerinden çeşitlerle öğrencilere eğitim öğretim yılı başında sunulmaktadır.

2. Sanat ve Spor Okullarımız 

Okan Koleji Hafta Sonu Sanat ve Spor Okulları öğrencilerine yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol-futbol sahaları, çok amaçlı kapalı spor salonu, golf sahaları, gerçek çim bahçe ve tamamı ahşap oyun gruplu 1000 metrekarelik oyun parkı, kütüphane, güzel sanatlar uygulama atölyeleri ve sosyal faaliyet stüdyolarıyla 27 bin metrekarelik alana kurulu doğa içinde eşsiz bir kampüs ortamında kendilerini sosyal ve sportif alanda geliştirebilmeleri için imkan sunuyor. Okan Koleji, dünyadaki eğitim yaklaşımlarını yakından takip ederek "Anaokulundan Üniversiteye" uzanan eğitim yolculuğunu inovatif ve sürdürülebilir bir anlayışla sentezleyerek donamlı öğrenciler yetiştiriyor. Öğrencilerimiz hafta sonlarını kaliteli bir zamanla değerlendirip ilgi ve yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

3. Okul Spor Takımları ve Çalışmaları 

Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte, derslerimizde öğrencilerimize yetenek tarama çalışmaları öğretmenlerimiz tarafından yapılmakta, öğrencilerimiz ilgi ve yetenekleri doğrultusunda takım seçmelerine yönlendirilmektedir. Yapılan seçmeler doğrultusunda okul takımlarımız oluşturulmaktadır. Okul takımlarımıza seçilen öğrencilerimiz “Gençlik Spor İl Müdürlüğü”  okul spor portalından “OKAN Lisansı” çıkartılmakta ve tüm takımlarımız İstanbul genelinde yapılan okullar arası il - ilçe ulusal ve uluslararası müsabakalarına başvurular gerçekleştirilmektedir. 

Okul takımlarımız okul çıkışında veya sosyal faaliyet kulüp çalışmalarında, sporcuların beceri, teknik, taktik çalışmalarını destekleyici alanında uzman öğretmen ve antrenörler eşliğinde antrenmanlarını yürütmektedir.

Kulüpler