Anaokulu

Anaokulu

Yabancı Dil Eğitimi ve Programımız

İngilizce programımız;

Yaşadığımız yüzyıl rekabet gücü yüksek, bilgiyi yaratıcı olarak kullanabilen ve sorgulayan bireyler yetiştirmeyi hedefler. Bu kapsamda Okan Eğitim Kurumları’na bağlı Okan Anaokulu İngilizce Bölümü’nün ana hedefi, bireyin eğitim hayatının ilk basamağı olan anaokulunda İngilizce dilini sevdirmek, bu dilin doğru ve etkin bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli altyapıyı oluşturmaktır. 

Anaokulumuz bünyesindeki küçük, orta ve hazırlık grupları, her gün Native öğretmenleri  ve Türk İngilizce öğretmenleri tarafından İngilizce görmekte, öğretilen konular ve sınıf aktiviteleri her Cuma evlere gönderilen bültende belirtilmektedir.

Alanında uzman Türk ve Yabancı öğretmenlerden oluşan eğitim kadromuz tarafından yürütülen programımızın amacı: öğrencilerimize İngilizcenin farkındalığını hissettirmek, yaratıcı yollarla dili kullanmak ve bu dilde iletişim kurmaya istekli olmalarını sağlamaktır. Yapılan çeşitli sınıf oyunları, kuklalar, TPR etkinlikleri, hikayeler, şarkılar, flash cardlar, drama etkinlikleri gibi zengin çeşit ve materyaller eşliğinde; işitsel, görsel ve kinestetik yöntemler kullanılır. 

Çocuklarımızda gerçekleşmesini hedeflediğimiz davranışlar:

- İngilizceyi severek öğrenmeyi ve kendine güvenerek ifade etmesine karşı olumlu bir tutum geliştirmek
- İngilizce derslerinde şarkı, oyun, drama gibi etkinliklere katılmak,
- Kendi anadilleri dışında başka dillerin de var olduğuna dair farkındalık geliştirmek,
- Dünya üzerinde yaşayan insanlar arasındaki farklılığı kabul ederek saygı göstermelerini sağlamak,
- Yaşam boyu sürecek eğlenceli bir eğitimin temelini atmalarını sağlamaktır.

1 - Good Morning
Her sabah okula gelen öğrenciler, İngilizce öğretmenleri tarafından karşılanıp, sınıf öğretmenlerine teslim edilir.

2 - Circle Time
İngilizce dersliklerine gelen sınıflar “Good Morning” şarkısıyla karşılanır ve günlük rutinler (How are you? How do you feel today? How’s the weather? Numbers, Colors etc.) tekrar edilir.

3-Table Time
Masa başında Türkçe derslerinde işlenen ders konularıyla paralel ünite aktiviteleri ve çalışma kağıtları tamamlanır. Haftada iki gün İngilizce çalışma kitaplarındaki sayfalar tamamlanır. 

4-Arts and Crafts
Belirli gün ve haftalar kapsamında, el becerilerini geliştirmek amacıyla boyama, kesme, yapıştırma, katlama vb. etkinlikler yapılır.

5-Storytelling
Farbe Education yayıncılık uzmanları tarafından oluşturulan zengin İngilizce kütüphanemizdeki kitaplar sene başında işlenilen ünitelerle eşleştirilip öğretmenlerimiz tarafından sınıfta okunur.

6-Farbe Story Books
Her yaş gruplarının seviyelerine göre seçilen hikaye kitapları proje haline dönüştürülerek okumanın dışında farklı aktivitelere yer verilir. 1. Dönem bir tane, 2. Dönem 1 tane olmak üzere toplam yılda bu iki İngilizce kitaplarına dair bütün kelimeler, cümleler ve konu tamamen öğrenilir.
Kitap ile ilgili matematik, sanat çalışmaları, masa başı etkinleri, mutfak ve drama etkinlikleri yapılır.

7-Games and Activities
Her hafta, o haftanın konusuna uygun sınıf aktiviteleri yapılmakta ve oyunlar oynanmaktadır. Bu aktivite ve oyunların amacı öğrenen konuları pekiştirmek, öğrencilerin kelime ve cümle kalıplarını etkili ve rahat bir şekilde kullanmalarını sağlamak ve en önemlisi de çocukların zihinlerinde İngilizce’yi mutlulukla ilişkilendirmelerini sağlamaktır. 

Yıl içerisinde yapılmakta olan diğer etkinlikler ise;

Crazy hat day
Outdoor classrom day
100th day of school
Costume party
New year party

8-Portfolio Presentations
Okulumuzda; orta ve hazırlık gruplarında yılda 1 kere olmak üzere portfolyo sunumu yapılmaktadır. Bu sunumlarda öğrenciler dönem boyu öğrendikleri konuları velilerinin de katılımıyla sergilemektedirler. Portfolyo sonrasında her öğrenciye portfolyo sunumuna katıldığı ve başarılı olduğuna dair bir sertifika verilmektedir.

9-Choir and Drama  
Yıl içerisinde bazı özel günleri kutlamak amacıyla oluşturulan koro, öğrendikleri İngilizce şarkıları ve yıl sonunda da hazırlık grupları İngilizce drama gösterilerini velilerinin huzurunda sergilemektedirler.