Anadolu Lisesi

Anadolu Lisesi

Üniversiteye Hazırlık Çalışmaları

YKS Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Çalışmalarımız

Okan Anadolu Lisesi YKS çalışmalarımıza 9.sınıftan itibaren başlamaktayız. 10.sınıflarımızda yoğunlaştırılmış ders içerikleriyle öğrencilerimizin ilgi duydukları alanlar belirlenmeye  başlanır. Okul sınavlarımızın yanı sıra konu kavrama (KKT) pekiştirme testleri, deneme testleri, sınıf içi geri besleme konu testleri uygulayarak öğrencilerimizin gelişimini ölçme ve değerlendirme birimimizden gelen analiz sonuçlarına  göre izleriz. Her hafta düzenli Sözel/Sayısal takviye etüt çalışmaları yapılarak öğrencilerimizin akademik ihtiyaçlarına destek sağlanmaktayız.

11.sınıf seviyesinde öğrencilerimizin alan ders tercihleri doğrultusuna göre sınıf müfredat konularına ek TYT ve AYT müfredatını da görmektedirler. Bu çalışmalar bize öğrencilerimizin, 12.sınıftan önce TYT ve AYT müfredatı ile tanışmasını sağlayarak, 9.10 sınıf ders konu/kazanım eksikliklerini takip etmemizi ve bir sonraki seneye kapsamlı hazırlanmalarını sağlamaktadır. 12.sınıf öğrencilerimiz tercih ettikleri alana özgü yoğunlaştırılmış ek ders tercihleri ile sınıf müfredat konularına ek olarak YKS ağırlıklı müfredatı da bir arada görmektedirler.

Bilgisayar laboratuvarımızda “Hızlı ve Etkin Okuma” derslerimizle öğrencilerimizin sınav süresini daha iyi kullanabilmeleri için derslerimize 11.sınıftan itibaren başlanmaktayız.

EA – Eşit ağırlık tercih eden öğrencilerimiz; TYT/AYT derslerimize ek olarak, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Geometri, Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Felsefe derslerini ağırlıklı işlerlerken;

FM – Sayısal ağırlık tercih eden öğrencilerimiz; TYT/AYT derslerimize ek olarak Türkçe, Matematik, Geometri, İleri Fizik, İleri Kimya, İleri Biyoloji derslerini ağırlıklı olarak görürler.

Derslerimizde MEB ders müfredat konularına ek kurumsal yayın kaynakları kullanmaktayız. Bu yayınlara ait deneme sınavları, konu kazanım testleri, çek kopar/yaprak testler ve çeşitli soru bankalarını derslerimizde etkili şekilde uygulanmaktayız. Sınav sürecinde öğrencilerin farklı kaynak kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerimizin bu testlere daha hızlı ulaşmalarını sağlamak için kurumsal yayınların bulunduğu bir “sınav arşiv kütüphanemiz” bulunmaktadır. Öğrencilerimiz diledikleri testleri serbest ofis saatlerinde “sınav kütüphane” ortamında isterse evlerinde çözebilirler.

Süre ve soru sayısı ile tam simülasyonlu TYT ve AYT deneme sınavlarımızla öğrencilerimizin akademik gelişimini  yıl içerisinde sürekli deneme sınavlarıyla yakından izliyoruz. Deneme sınavlarımızın sonuçları ölçme ve değerlendirme birimimiz tarafından yatay ve dikey olarak analizleri öğrenci, veli ve öğretmenlerimize K12Net üzerinden düzenli olarak bildirilir.

Sınav Rehberliği kapsamında 11. 12.sınıflarımızın sınav süreci yakından izlenmektedir. Özellikle sınav yılında, öğrencinin akademik ve psikolojik süreçleri düzenli olarak gözlem ve takip edilir. Her öğrencimizin birebir danışman öğretmen sistemiyle okul-öğrenci-aile arasındaki sıkı işbirliğini sağlamaktayız.

Rehberlik Birimimizin Sınav Süreci Çalışmaları;

 • Hedef belirleme,
 • Deneme sınavları sonuç değerlendirmesi,
 • Kazanımlara yönelik soru hedefleri,
 • Sınav stresine yönelik destek çalışmaları,
 • 12.Sınıfta YKS sınavdır geçer semineri,
 • 11.ve 12.Sınıf veli-öğrenci bilgilendirme sunumları,
 • Üniversitelerin ve bölümlerin yüzdelik dilimlerinin incelenmesi,
 • 11.ve 12.Sınıf Meslek Tanıtımları,
 • Yurtdışı eğitim imkânları hakkında bilgilendirme,
 • 11-12.Sınıf rehberlik bireysel takip – lise ve üniversite hazırlık çalışmaları takibi,
 • Deneme sınav sonuçları değerlendirmesi,
 • Kariyer günleri
 • Alan tercihlerine göre üniversite gezileri
 • Okan Üniversitesinde mesleğimle tanışıyorum staj günleri
 • 11-12. Sınıflara Yönelik YKS Hazırlık Kurs Programı